TİRAN EĞİTİM MÜŞAVİRLİĞİ

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Besa Shahini ile görüştü

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Besa Shahini ile görüştü

12-11-2019

  

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Besa Shahini'nin Tevfik İleri Toplantı Salonu'nda gerçekleşen görüşmesinde, iki ülke arasındaki eğitim konuları ele alındı.

 

Arnavutluk Cumhuriyeti'nden gelen mevkidaşı ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Selçuk, ortak ve köklü tarih ile halklar arasındaki ilişkilerin, iki ülkenin sağlam dostluğunun temelini oluşturduğunu belirtti.

 

Bakan Selçuk, Balkanlar'ın Avrupa'ya entegrasyonu kapsamında, hem Türkiye'nin hem de Arnavutluk'un Avrupa Birliği'ne üye olmasının bölge açısından yararlı olacağı değerlendirmesini yaptı.

 

"FETÖ'nün aktif olduğu ülkelerin, bu terör örgütünün toplumsal yapılarına vereceği zararın farkında olunması büyük önem taşıyor." ifadesini kullanan Bakan Selçuk, Arnavutluk makamlarının Türkiye'nin bu konudaki mücadelesine somut ve kararlı desteğinin önemli olduğunu ifade etti.

 

"Türkçe, Arnavutluk müfredatına konulsun"

Bakan Selçuk, Türkiye'de Arnavutçanın seçmeli yabancı dil dersi olarak okutulmasının müfredata alındığını belirterek, şunları kaydetti: "Türkiye'de devlet okullarımızda belirli bir sayıda öğrencinin talep etmesi durumunda Arnavutça dersi açılabiliyor. Hâlihazırda devlet okullarımızda öğrencilerimiz 'Yaşayan Dil ve Lehçeler' dersi kapsamında Arnavutça öğreniyor. Türkçenin de mütekabiliyet çerçevesinde Arnavutluk Eğitim Bakanlığı müfredatına konulmasını arzu ediyoruz ve bu konuda iş birliği yapmaya hazırız.

 

Yunus Emre Enstitüsünün çalışmalarında ve Türkoloji bölümlerine olan taleplerde Arnavutluk'ta Türkçe öğrenimine yönelik talebin oldukça yoğun olması memnuniyet verici. Arnavutluk'ta Türkçe öğrenimini karşılıklı iş birliği çerçevesinde daha ileri boyutlara taşıma konusunda desteklerinizi bekliyoruz."

 

Eğitim alanında iş birliğine açık olduklarını belirten Arnavutluk Eğitim Bakanı Shahini ise ilişkilerin geliştirilmesinin faydalı olacağını kaydetti.

Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no65 TiranaArnavutluk ALBANIA - (00 355 4) 238 0350

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.