TİRAN EĞİTİM MÜŞAVİRLİĞİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Ziyareti

     
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Ziyareti

Bir dizi temaslarda bulunmak için Arnavutluk'a giden Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, iki ülke arasındaki eğitim çalışmalarını ele almak için Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile görüştü. Buradaki görüşmesinin ardından Bakan Selçuk, Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi ile bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasında eğitim alanındaki iş birliği çalışmaları ele alındı. Bu görüşmede Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a; Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Anıl Yılmaz eşlik etti.

 

Bakan Selçuk Tiran'daki temasları kapsamında, Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi ile de görüştü.  Buradaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Selçuk, Ocak ayında Bakan Kushi'nin Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve bu ziyarette eğitim alanında yeni iş birliği anlaşması imzalandığını anımsattı. İş birliğinin daha da güçlenmesi, çalışma gruplarının oluşturulması ve sürdürülebilir yapıların kurulmasının önemini vurgulayan Bakan Selçuk, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ülkeler arasında Ocak ayında başlatılan eğitim iş birliği çalışmalarıyla ilgili verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Türkçe'nin ve Arnavutça'nın seçmeli ders olarak öğretilmesinin iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendireceğine olan inancını dile getiren Bakan Selçuk, bu kapsamda Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) çalışmalarının önemine dikkati çekti.

 

http://abdigm.meb.gov.tr/www/mill-egitim-bakani-ziya-selcuk-arnavutluk-basbakani-rama-ile-gorustu/icerik/1562?fbclid=IwAR3xPOPjKSC3BiBVAAyL_QXCDAeXvW7S-xK4oy4PWfLt0c4WM65909eCaKA 

Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no65 TiranaArnavutluk ALBANIA - (00 355 4) 238 0350

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.